Bułgaria to od wielu lat modny kierunek wśród polskich turystów. Nie każdy decyduje się na podróż samolotem – na szczęście nad Morze Czarne dotrzemy także drogą lądową. Zobacz, ile się jedzie do Bułgarii autokarem.
Ładne plaże, niskie ceny i piękna pogoda to wszystko, czego potrzebujemy, by wreszcie wypocząć. Bułgaria przyciąga przyjezdnych w sezonie od maja do początku października. W tym okresie w największych okolicznych kurortach można dostrzec sporo polskich autokarów, ponieważ wielu turystów świadomie rezygnuje z podróży samolotem. Podróż na czterech kółkach trwa ponad dwadzieścia godzin, a jej dokładna długość jest uzależniona od miejsca wyjazdu, celu podróży i warunków panujących na drogach.
Ile się jedzie do Bułgarii autokarem – średni czas podróży
Podróż do Bułgarii autokarem w większości przypadków trwa od 20 do 37 godzin. Na to, ile się jedzie do Bułgarii autokarem, wpływają na przykład krótsze i dłuższe postoje, podczas których turyści mogą się przewietrzyć, rozprostować nogi lub zjeść ciepły posiłek. Szacunkowa długość trasy z centralnej Polski do Bułgarii wynosi ponad 1000 kilometrów, a pasażerowie z południa kraju będą musieli przejechać około 900 kilometrów. Bardzo wielu przewoźników oraz biur podróży oferuje wczasy autokarem nad wybrzeżem Morza Czarnego. Bilet w obie strony dla jednej osoby dorosłej to wydatek rzędu kilkuset złotych. Niektórzy turyści decydują się na podróż samochodem do Bułgarii, jednak przy aktualnych cenach paliwa ten środek transportu wychodzi drożej niż wycieczki autokarem.
Ile się jedzie do Bułgarii autokarem z największych Polskich miast?
Warto pamiętać, że szacowany czas przejazdu z Polski do Bułgarii może być o kilka godzin krótszy lub dłuższy – wiele zależy m.in. od warunków na autostradzie, liczby i długości postojów, oczekiwania na wjazd na granicę i innych, nieprzewidzianych sytuacji. Podróż do wybranych miejscowości w Bułgarii będzie trwać około:
- 22 godzin – z Opola do Warny,
- 24 godzin – z Rzeszowa do Złotych Piasków,
- 26 godzin – z Krakowa do Słonecznego Brzegu,
- 27 godzin – z Katowic do Primorska lub Słonecznego Brzegu,
- 28 godzin – z Krakowa do Rawdy i z Katowic do Sozopola,
- 33 godzin – z Wrocławia do Złotych Piasków,
- 36 godzin – z Wrocławia do Rawdy.
Chociaż kilkadziesiąt godzin w podróży może okazać się męczące, to przewoźnik robi wszystko, aby pasażerowie czuli się komfortowo – turyści mogą w dowolnym momencie skorzystać z WC, ustawić preferowany nawiew klimatyzacji oraz umilić sobie czas, korzystając ze sprzętu audio-video.
Wakacje w Bułgarii – jak się przygotować do długiej podróży autokarem?
Przed planowaną podróżą warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne podczas kilkudziesięciu godzin spędzonych w autokarze. Nasz bagaż w tym czasie znajduje się w autokarowym luku, dlatego wszystkie niezbędne drobiazgi lepiej zapakować do podręcznego plecaka lub torebki. Niezależnie od tego, ile się jedzie do Bułgarii autokarem, warto mieć przy sobie przez cały czas:
- dokumenty,
- ważny bilet przejazdu,
- niezbędne lekarstwa,
- picie i przekąski,
- kosmetyki (na przykład pastę do zębów i szczoteczkę),
- telefon komórkowy,
- książkę, czasopismo oraz inne drobiazgi, które umilą nam podróż.
Długi przejazd będzie bardziej komfortowy, jeśli weźmiemy do autokaru wygodną poduszkę lub zagłówek.
Czy na wczasach w Bułgarii autokarem i czy potrzebny jest paszport?
Bułgaria jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, a Polacy mogą wjeżdżać na jej teren po uprzednim okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Warunkiem koniecznym jest posiadanie dokumentu, który do momentu wyjazdu z Bułgarii zachowa ważność przez co najmniej trzy miesiące. Niepokój wśród turystów wzbudzał fakt, że Bułgaria nie należała do strefy Schengen – wszystko zmieni się już 31 marca 2024, kiedy bałkańskie państwo zostanie oficjalnie przyjęte do Schengen. W najbliższych miesiącach zostaną zniesione kontrole na wewnętrznych granicach morskich i powietrznych strefy, jednak turyści wjeżdżający do Bułgarii samochodem lub autokarem jeszcze przez pewien czas będą przechodzić kontrolę bezpieczeństwa na granicy.
Samolot a wyjazd autokarowy – która forma transportu jest lepsza?
Wiemy już, ile się jedzie do Bułgarii autokarem lub własnym samochodem – to długa trasa, jednak dla wielu osób jest to jedyne rozwiązanie ze względu na stan zdrowia lub lęk przed lataniem. Jeśli dobrze rozplanujemy podróż, to przejechanie nawet tak długiego odcinka, jak 1500 km, przebiegnie bezproblemowo. Warto pamiętać, że podróż samolotem będzie zdecydowanie krótsza, jednak okaże się o wiele droższa, a z największych lotnisk w Sofii, Burgas, czy Varnie, trzeba będzie dojechać od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów do jednego z bułgarskich kurortów.
Podczas podróży po Bułgarii autokarem będziemy mogli odkryć wiele pięknych miejsc – w tym obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić ten niezwykły kraj i poznać jego cudowny klimat oraz barwną kulturę.