Zaznacz stronę

Wybierając się na pielgrzymkę należy przygotować się nie tylko duchowo. Należy sprawdzić także, co zabrać na pielgrzymkę autokarową do swojego bagażu.

Wiele parafii znajdujących się na terenie Polski, organizuje autokarową pielgrzymkę na Jasną Górę, do Górki Duchownej, do Kalwarii Zebrzydowskiej lub do innych świętych miejsc. Przyda się na pewno bagaż podręczny, ale co jeszcze? Co zabrać na pielgrzymkę autokarową, aby nie trzeba było niczego kupować po drodze?

Co zabrać na pielgrzymkę autokarową? Jak należy się przygotować?

Pielgrzymi na wyjazd udają się najczęściej na jeden, dwa lub maksymalnie trzy dni. Chyba, że jest to wyjazd połączony ze zwiedzaniem, to może on trwać dłużej. Sam bagaż uzależniony jest więc od długości podróży. Może się okazać, że wystarczy sam plecak. Jednak niekiedy będzie potrzebna walizka, gdzie będzie można umieścić m.in. ubrania na zmianę.

W trakcie podróży przydać się może śpiwór i karimata. Doświadczeni pielgrzymi wiedzą z reguły, że mają do czynienia z budżetowymi wyjazdami. Nie ma tu do czynienia z drogimi hotelami i wygodnymi łóżkami. Nocleg z reguły odbywa się na parafiach lub na polach, gdzie będzie można rozbić swój namiot. Czy tak faktycznie będzie? Odpowiedzi udzielić może plan podróży, który zawsze udostępniany jest podróżnikom przed wyjazdem. To na jego podstawie będzie można wiedzieć, co należy zabrać ze sobą na pielgrzymkę. 

Co zabrać na pielgrzymkę pieszą i autokarową?

Tak naprawdę odpowiedzi nie będą w znaczący sposób różnić się od siebie. W tym pierwszym wypadku na pewno należy mieć ze sobą dodatkową parę obuwia. Dużo czasu spędza się na nogach, więc trzeba zadbać o wygodę i komfort, którą jest w stanie zapewnić para butów na zmianę. Ich też również nie powinno zabraknąć w autokarze. Są takie osoby, które wiedzą, że w autokarze przebierają buty. Tak, aby móc swoim stopom zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Wygodne buty sprawią, że nie będzie z nich ulatywać nieprzyjemny zapach, który może być wyczuwalny przez innych współtowarzyszy podróży.

Na pieszą pielgrzymkę na pewno należy zaprać apteczkę, gdzie znajdzie się bandaż elastyczny, koc na wyziębienia, lek przeciwbólowy, plastry. Zranienia na trasie są rzeczą całkiem naturalną. Na stopach pojawić się może odcisk od nadmiernego chodzenia. Aczkolwiek, w autokarach również znajdzie się niejedna apteczka. Jest to podstawa dla każdej podróży, która trwać będzie minimum jeden dzień. W apteczce może znaleźć się również wapno, które stosowane jest niekiedy jako remedium na uczulenia. Te mogą pojawiać się na skutek ugryzień przez różnego rodzaju owady.

Bagaż na pielgrzymkę na Jasną Górę i do innych miejsc

Nie można zapomnieć o tym, aby mieć przy sobie nie tylko odzież na zmianę, ale przede wszystkim dokumenty ułatwiające rozpoznanie. Może ich obecność w Częstochowie nie jest tak sprawdzana. Jednak pielgrzymki autokarowe organizowane są również do innych miejsc znajdujących się poza Polską. Fatima, Jerozolima, Lourdes, Loreto, Medjugorie, Betlejem i inne miejsca chętnie odwiedzane są przez polskich pielgrzymów. Bez wątpienia przyda się tam dowód osobisty i paszport. Pielgrzymując za granicę nie można zapomnieć także o tym, aby mieć przy sobie właściwą walutę dla danego kraju. 

Co zabrać na pielgrzymkę autokarową? Co musisz mieć przy sobie?

Wśród takich niezbędnych rzeczy, absolutnych must have, należy wymienić także:

  • płaszcz przeciwdeszczowy – pogoda w Polsce jest bardzo kapryśna, więc nigdy nie można być pewnym tego, co będzie się działo za oknem;
  • chusteczka – właściwie to należy powiedzieć, że przydadzą się chusteczki nawilżane i papierowe, pomogą one w otarciu spoconej buzi, w wytarciu rąk, itd.;
  • worki na śmieci – porządek zawsze po sobie należy utrzymywać, w szczególności jeżeli mowa jest o pieszych wycieczkach;
  • różaniec – po co, chyba każdy wie;
  • krem z filtrem – pielgrzymki odbywają się najczęściej latem, więc będzie to ochrona na poparzenia słoneczne;
  • środek na komary – tych małych uporczywych insektów również nie brakuje w okresie letnim;
  • nakrycie głowy – przydatne w szczególności podczas długiej wędrówki.

Pij dużo wody, jeżeli przed wycieczką jest długa droga do pokonania. W ten sposób uda Ci się zapobiec odwodnieniu. Zawsze wcześniej przygotuj listę rzeczy, które musisz zabrać. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nigdy nie będzie Ci niczego brakować. Zamiast się czymkolwiek stresować, będziesz mógł odpowiednio przygotować się duchowo do tego wyjazdu. W sieci dostępny jest niejeden poradnik pielgrzyma, który powie co warto zabrać ze sobą na wyjazd.